Huduppstramande behandling med fokus på reducering av ålderstecken och pigmentering
PRX Plus är en vidareutveckling av den populära PRX-T33, speciellt framtagen för mogen hud med mer uttalade ålderstecken. Behandlingen innehåller istället för TCA, Ammoniumtrikloracetat och Homocysteinsyra samt är berikad med Fytin- och Citronsyra. Tillsammans en optimerad sammansättning som ger kraftfull kollagenstimulering, utjämning av pigmentering och/eller hudton samt förbättrar hudens densitet och struktur – helt utan injektioner och utan fjällning eller downtime.
För vem?
PRX Plus der en djupverkande hudföryngring som främjar ökad fasthet och elasticitet. Den reducerar även mer framtädande ålderstecken inkl pigmenteringar och ojämn hudton samt ger huden spänst och densitet
Genom en specifik massage pressas preparatet djupt ner i huden för att aktivera cellernas reparationsprocesser. Direkt efter behandlingen känns huden fylligare och mer vital, och vid kur (4 behandlingar med 14 dagars intervall) uppnås en märkbar huduppstramning och förbättrad struktur.
PRX Plus är en intensiv ”work-out” för huden – korrigerande och förebyggande för att motverka ålderstecken och bibehålla hudens kvalitet.
Behandlingen kan även kombineras med Microneedling för förstärkt effekt.